Диво світу - асфальтове озеро на острові Тринідад.
Тема: Вуглеводні. Нафта, бітум, асфальт.
На острові Тринідад у Карибському морі є дивне озеро Піч-Лейк, що складається з рідкого природного асфальту (бітуму). Асфальт утворюється з важких фракцій нафти, в результаті випаровування її легких складових, змішування з піском, глиною і окислення під впливом гіпергенезу.
Поява озера Піч-Лейк пов'язана з геологічним розломом. Озеро підживлюється нафтою з надр Землі. Легкі складові нафти випаровуються, а більш важкі речовини залишаються.
Асфальтове озеро має глибину близько 80 метрів. Геологи вважають, що в ньому більше 6 млн тонн асфальту!
Вперше його виявив англійський мандрівник Уолтер Ролі в 1595 році. Після цього бітум озера почали використовувати для смоління обшивки кораблів. Британський мандрівник У. Ролі першим замазав асфальтом щілини у своїх кораблів, а потім заявив, що цей асфальт найвищої якості, тому що не плавиться під сонцем.
Асфальт з цього озера стали високо цінувати, коли з'ясувалося, що його можна використовувати як дорожнє покриття. Інженери запропонували покрити цим асфальтом авеню в місті Вашингтоні. Нове дорожнє покриття залишалося в чудовому стані протягом 11 років. Тоді тринідадський асфальт прославився на весь світ. Він став особливо цінним для будівництва шосе, мостів, аеропортів і морських портів. Чому? Бо має унікальний склад! Добре витримує як 40-градусну спеку, так і 25-градусний мороз. Дешеві бітуми з перегонки нафти не мають таких якостей.
Вже 400 років озеро не перестає бути поновлювальним джерелом асфальту.
Сьогодні Піч-Лейк є туристичною візитівкою Тринідаду. Щороку з озера видобувають десятки тисяч тонн асфальту.
Що-що, а дороги в Тринідаді пречудові! До слова, подібне озеро є й в Азербайджані. Пощастило...