понеділок, 25 жовтня 2021 р.

 

Юні хіміки! 

Готуємось до турніру!!!

ЗАДАЧІ 
ІІ Відкритого Турніру Юних Хіміків 
(2021/2022 навчальний рік) 

1. «Анодне розчинення». Оцініть максимальну товщину металевої пластинки, яку можна просвердлити електрохімічно за допомогою звичайної батарейки, за умови що електроліт на метал не діє. Яким буде ККД такої електрохімічної дрилі? 
2. «Вогненна вода». Запропонуйте піротехнічні суміші з різним забарвленням полум’я, усі компоненти яких за звичайних умов є рідинами. Яка область застосування подібних сумішей? 
3. «Геометрія». Найпоширенішою геометричною фігурою в органічній хімії є шестикутник. Яким принципам повинна відповідати будова електронної оболонки атомів, щоб такими, що найчастіше зустрічаються (стійкими), були б трикутники або квадрати? Як при цьому зміниться структура Періодичної системи? Якими будуть найхарактерніші властивості основних класів органічних речовин?


Бажаю успіхів!!!

четвер, 18 березня 2021 р.

Антисептик своїми руками

 Як самостійно приготувати вдома антисептик?

  Якщо ви цим займетесь, то наочно покажете, що хімія — це не лише незрозумілі страшні формули та періодична система на стіні. 

    По-друге, підвищите свій авторитет , бо, виявляється, ви так багато знаєте про хімічні речовини. І не треба панічно лізти в Вікіпедію, зараз мо спробуємо зробити антисептик!
    
     Візьміть 4 склянки етанолу (близько 800 мл), неповну чарку перекису та столову ложку гліцерину та пів склянки води. Якщо нам не потрібна така велика кількість засобу, можемо пропорційно зменшити кількість складників. Наприклад, у чотири рази взяти склянку (200 мл) етанолу, десертну ложку перекису і чайну ложку гліцерину, пів чарки води.

    Якщо є така можливість — перед приготуванням «супервбивці вірусів» одягніть захисні окуляри, халат. Це додасть антуражу і дасть вам змогу відчути себе суперкрутими науковцями.

   А тепер гайда до хімії!

Як працює етиловий спирт?

     Власне, сучасна міжнародна назва цієї сполуки — етанол. Саме вона прописана в учнівських підручниках. А «етиловий спирт» вживається як назва тривіальна і застаріла. Формулу С2Н5ОН знає, певно, кожен (при цьому неодмінно вважаючи себе великим хіміком і нащадком Менделєєва).
       Спирти чинять денатурувальну дію на білкову оболонку бактерій та вірусів. «Стоп, — скажете ви зараз. — Обіцяли ж, що все буде зрозуміло…» Не хвилюйтеся, зараз усе роз’яснимо.
         Білки — це довгі, дуже довгі ланцюжки із залишків амінокислот. Як величезне намисто, де кожна намистинка — одна амінокислота. Але наше білкове намисто скручене в спіраль. Якщо раптом у вас десь у потаємних куточках зберігся спіральний шнур від домашнього телефону, можливо, час його дістати і продезінфікувати заодно. Тільки ця наша спіраль скручується у ще складнішу структуру. Накрутіть шнур телефона на палець — саме так і мають виглядати нормальні білки.
        Тож, що робить спирт у складі антисептика? Він «розкручує» білкову спіраль. Денатурує. «Розкручений», тобто денатурований білок вже не може функціонувати. Та й назад закрутитися теж не може. Усе, гуд бай, вірусе, ми знищили твою захисну білкову оболонку!
         Не гірше за етанол працюють і його «брати по класу», інші спирти. Наприклад, ізопропанол (чи то ізопропіловий спирт), який, до речі, менше подразнює шкіру. Тож якщо не можете знайти в навколишніх аптеках етанол, зазирніть до онлайн-магазину побутової техніки. Там, напевно, ще знайдете ізопропанол як засіб для чистки принтерів чи інших технічних засобів. А от нашатирний та «мурашиний спирт» — то не спирти! Їх використовувати не можна в жодному разі.

Як же працює перекис водню?

     Гідроген пероксид (саме така сучасна хімічна назва перекису водню) має здатність розкладатися на воду та вільний радикал Оксигену. А елементи дуже, просто катастрофічно, не люблять існувати у формі вільних радикалів — тобто частинок, що мають неспарений електрон. Для них це — як для людей скакати на одній нозі, тобто стан нестабільний і енергетично невигідний. Понад усе вони хочуть поставити свій електрон у пару з іншим електроном. Саме тому реагують буквально із чим доведеться, не перебираючи. Якраз із цієї причини вільні радикали викликають передчасне старіння. І саме тому гідроген пероксид (Н2О2) — це Чак Норріс, який вбиває бактерії і навіть їхні спори.

А навіщо, все ж таки, гліцерин?

      Гліцерин або ж гліцерол — це трьохатомний спирт. Тільки це зовсім не означає, що він чинитиме потрійну антисептичну дію. Скоріше, навпаки. «Вірусовбивчої» сили в гліцерину немає. Проте він володіє надзвичайними гігроскопічними властивостями — тобто «притягує» воду. Звісно, в умовах пустелі Сахари це не забезпечить зволоження вашої шкіри, тягнути воду банально не буде звідки. А от за нормальної вологості повітря він вбереже шкіру від пересушування спиртами, а також від подразнень та запалень.

Це все?

    З необхідного мінімуму — все. Залийте приготований антисептик у розприскувач і щедро обробіть ручки, двері, найчастіше використовувані предмети.

      Для аромату можна додати аромаолію — зайвим не буде, а от позитиву додасть неодмінно! Для зволоження шкіри можна додати гель алое вера — він забезпечить додатковий захист. 

     Тож, друзі, не хворійте, мийте руки і… любіть хімію!


 7 клас 

      Удосконалюємо навички урівнювання рівнянь за допомогою інтерактивої симуляції





Працюємо дистанційно!!!

1. Мій клас
Електронна освітня платформа «Мій Клас» пропонує широкий спектр матеріалів — завдання, теорія та тести з шкільних предметів. Кожне завдання має кроки розв'язання, таким чином ви можете самостійно вивчати предмет і вчитися на своїх помилках.

Платформа "Мій клас"

2. Моделювання:
сайт Інтерактивних симуляцій PhET - це проект University of Colorado Boulder для створення і використання безкоштовних інтерактивних симуляцій з математики і наук про природу. Спонукає вас до навчальних досліджень і експериментування використовуючи інтуїцію в середовищі, подібному до гри.




3. Он-лайн підготовка до ЗНО. 
Be smart зібрали всі матеріали онлайн, щоб кожен міг займатися де завгодно та як зручно. Готовий вступити до вишу мрії? Ми знаємо, як це зробити!





4. Клятий раціоналіст

Ще один YouTube-канал, який пропагує раціоналізм та спирається на наукові дослідження. Тут ви знайдете відповіді як на несподівані, так і на очікувані запитання. Наприклад, чому не треба проходити щодня 10000 кроків, що насправді відбувається, коли ви засмагаєте і чи можна посивіти від стресу за одну ніч.

5. Цікава наука   і 

Це YouTube-канали із короткими науково-популярними відео. 

6. Quizlet 

7.   Wordwall - простий спосіб для створення власних навчальних ресурсів

понеділок, 15 березня 2021 р.


 Хімія 7 клас. Кисень. Фізичні і хімічні властивості. Добування.


Диво світу - асфальтове озеро на острові Тринідад.


Тема: Вуглеводні. Нафта, бітум, асфальт.
      На острові Тринідад у Карибському морі є дивне озеро Піч-Лейк, що складається з рідкого природного асфальту (бітуму). Асфальт утворюється з важких фракцій нафти, в результаті випаровування її легких складових, змішування з піском, глиною і окислення під впливом гіпергенезу.
    Поява озера Піч-Лейк пов'язана з геологічним розломом. Озеро підживлюється нафтою з надр Землі. Легкі складові нафти випаровуються, а більш важкі речовини залишаються.
Асфальтове озеро має глибину близько 80 метрів. Геологи вважають, що в ньому більше 6 млн тонн асфальту!
    Вперше його виявив англійський мандрівник Уолтер Ролі в 1595 році. Після цього бітум озера почали використовувати для смоління обшивки кораблів. Британський мандрівник У. Ролі першим замазав асфальтом щілини у своїх кораблів, а потім заявив, що цей асфальт найвищої якості, тому що не плавиться під сонцем.
    Асфальт з цього озера стали високо цінувати, коли з'ясувалося, що його можна використовувати як дорожнє покриття. Інженери запропонували покрити цим асфальтом авеню в місті Вашингтоні. Нове дорожнє покриття залишалося в чудовому стані протягом 11 років. Тоді тринідадський асфальт прославився на весь світ. Він став особливо цінним для будівництва шосе, мостів, аеропортів і морських портів. Чому? Бо має унікальний склад! Добре витримує як 40-градусну спеку, так і 25-градусний мороз. Дешеві бітуми з перегонки нафти не мають таких якостей.
    Вже 400 років озеро не перестає бути поновлювальним джерелом асфальту.
   Сьогодні Піч-Лейк є туристичною візитівкою Тринідаду. Щороку з озера видобувають десятки тисяч тонн асфальту.
   Що-що, а дороги в Тринідаді пречудові! До слова, подібне озеро є й в Азербайджані. Пощастило...

четвер, 28 січня 2021 р.

 До уваги юних дослідників!


     Всеукраїнський конкурс юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського - 2021

       Конкурс проходить у два етапи:

І етап – відбірний (заочний);
ІІ етап – фінальний (всеукраїнський, очний) – у травні в м. Львів.
    Для участі в І етапі необхідно:
   учням віком від 13 до 18 років включно – до 20 березня заповнити заявку та надіслати тези наукових досліджень на тему «Кристали - диво природи» українською або англійською мовами на електронну адресу: crystals.lviv@gmail.com.

З вимогами до оформлення тез можна ознайомитися за посиланням. Критерії оцінювання тез наукових досліджень і стендових доповідей можна переглянути за посиланням.

 Юні хіміки!

Команда викладачів та науковців хімічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка запрошує абітурієнтів та учнів старших класів, стати слухачем "Лекторію для юних хіміків", який надає унікальну можливість для всіх охочих поглибити свої знання та отримати нові в царині хімії.

Участь у "Лекторії для юних хіміків" - це можливість:
- підвищити рівень знань з хімії 
- краще підготуватись до ЗНО_хімія
- стати учасником хімічних експериментів
- відвідати навчальні та наукові лабораторії
- ознайомитись з професією хіміка
- розширити свій світогляд

У програмі – тематичні лекції та експериментальний блок. 

Заняття безкоштовні  та будуть проходити в онлайн-режимі (у разі покращення ситуації і появою відповідних дозволів МОЗ та МОН заняття будуть поновлені у звичайному оффлайн-форматі.)

Реєстрація для участі у Лекторії https://docs.google.com/forms/d/1M8pqoODFSnO8laYjU3HGsqHID0YVVxN6km8Ksmqvc4s/edit

Детальніше:
www.chem.univ.kiev.ua/for_entrant/lectures/
 або lecture.chemdep.knu@gmail.com


P.S. Заняття вже розпочались 02.12.2020. Але є можливість переглянути попередні два заняття на ютуб-каналі факультету (за посиланням нижче), а також приєднатись до навчального курсу у січні 2021 року.

Підписуйтесь на YouTube-канал Хімічного факультету 
https://www.youtube.com/c/ХімічнийФакультетКНУіменіТарасаШевченка  

За новинами та оголошеннями слідкуйте на офіційній сторінці хімічного факультету у Фейсбук 
https://www.facebook.com/chem.univ
 
З повагою,
команда Лекторію для юних хіміків.